Hulajnoga elektryczna- nowe przepisy!⚠️🛴

Informujemy, że od 20 maja 2021 r. obowiązują nowelizacja przepisów dot. hulajnogoi elektrycznej.

Nowelizacja wskazuje, że hulajnoga elektryczna to „pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowym, z kierownicą bez siedzenia i pedałów , konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe” .
Oprócz definicji hulajnogi elektrycznej w nowelizacji zostało wskazane również pojęcie, że hulajnoga elektryczna  to również urządzenie transportu osobistego, pojazd napędzane elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe. Oprócz tego jest to także urządzenie wspomagające ruch, urządzanie lub sprzęt sportowo -rekreacyjny przeznaczony do poruszania się w pozycji stojącej napędzany siłą ludzkich mięśni.

Uprawnieni do jazdy hulajnogą elektryczną według przepisów z 20 maja 2021 r.?

* osoby pełnoletnie
* osoby niepełnoletnie, które posiadają  kartę  rowerowej, posiadacze prawa jazdy kat. AM, A1, B1, T, oraz małoletni poniżej 10 lat:, jeżdżący w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.
Należy również wskazać, że kierowcy  hulajnogi według przepisów obowiązujących od 20 maja 2021 roku nie mogą prowadzić hulajnogi pod wpływem alkoholu, nie mogę również nikogo na niej przewozić, a mają obowiązek ustąpić na chodniku  pierwszeństwa pieszym. 

 Co ważne mają również obowiązek sygnalizowania manewrów (kierunkowskazem lub ręką), muszą zachować metrowy odstęp podczas wyprzedzania innych użytkowników, (w strefie zamieszkania obowiązuje  zasada prawej ręki).

Trzeba także pamiętać, że jeżdżąc hulajnogą należy poruszać się jezdnią  gdy ruch na niej jest dozwolony z prędkością do 30 km/h, oraz należy poruszać się drogą dla rowerów lub pasem dla rowerów, których maksymalna prędkość wynosi 20 km/h   trzeba także pamiętać, że gdy  na drodze auta jeżdżą szybciej niż 30 km/h a  nie ma ścieżki rowerowej, prowadzący hulajnogę elektryczną mogą przejść  na chodnik i tutaj należy wskazać, że na  chodniku trzeba poruszać się na hulajnodze  z prędkością zbliżoną do prędkości pieszych.

Szczegółowe Informacje o nowelizacji poniższym linku 👇
~MR
#kancelariaadwokacka #ozarowska
#legalinformation