Od dziś (17.05 br.) ruszają pilotażowe szczepienia w zakładzie pracy

Informujemy, że od dziś tj. 17 maja br.  uruchomione zostaną pilotażowe szczepienia w zakładach pracy.

A od 1 czerwca rozpoczną się regularne szczepienia, na które ma  trafić  ok. 300 tys. dawek tygodniowo.
Należy wskazać, że pracodawcy mają możliwość  uzupełnić proces szczepień i tym sposobem wesprzeć działania publiczne.
Jak wskazuje Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich rozszerzenie procesu szczepień o zakłady pracy zwiększy nie tylko bezpieczeństwo pracowników, ale również umożliwi szersze otwarcie gospodarki.

Kto może zostać zaszczepiony w zakładzie pracy ? 

 
Należy wskazać, że w Zakładzie pracy można zgłosić do szczepienia:  pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą) a także studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa) lub członków rodzin tych osób.
 
Trzeba nadmienić, że szczepienia pracowników możliwe będą tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Tutaj należy wskazać, że pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który to punkt  zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników.

Pracowonik a szczepienia przeciw Covid-19

 
Warto pamiętać, że tylko w przypadku szczepień obowiązkowych pracownik ma prawo do dnia wolnego zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
W przypadku szczepień przeciwko Covid-19 takie prawo pracownikowi nie będzie przysługiwać, gdyż są to szczepienia nieobowiązkowe.
Jednakże należy pamiętać, że pracodawca ma możliwość przyznać wolne swojemu pracownikowi, który zdecyduje się zaszczepić przeciwko Covid-19.
~MR
#kancelariaadwokacka #ozarowska #biznesinfostrada #legalinformation #szczepienia #covid-19 #pracownicy #pracodawcy