Kosmetyki zgodne z prawem

Zbliża się okres wakacyjny, większość z nas w tym okresie poszukuje nowych kosmetyków dobrych w okresie letnim jak jednak nie dać się oszukać i lubić dobry kosmetyk zgodny z przepisami prawa oto kilka cennych wskazówek:

Już na wstępie warto pamiętać, że zgodnie z przepisami Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r.
dotyczącego produktów kosmetycznych, produkty kosmetyczne oznacza każdą substancję lub mieszaninę przeznaczoną do kontaktu z zewnętrznymi częściami ciała ludzkiego (naskórkiem, owłosieniem, paznokciami, wargami oraz zewnętrznymi narządami płciowymi) lub z zębami oraz błonami śluzowymi jamy ustnej, którego wyłącznym lub głównym celem jest utrzymywanie ich w czystości, perfumowanie, zmiana ich wyglądu, ochrona, utrzymywanie w dobrej kondycji lub korygowanie zapachu ciała.
Będąc w drogeriach szukając konsumentów zazwyczaj zwracamy uwagę na opakowanie i właśnie na tym opakowaniu kosmetyku powinny się znaleźć następujące informacje:
🔵 Nazwa kosmetyku,
🔵Imię i nazwisko, bądź nazwa producenta,
🔵 funkcja konsmetyku (do czego dany kosmetyk jest przeznaczony,
🔵masa lub objętość,
🔵data trwałości,
🔵 wykaz składników (powinien zostać uwzględnioiny według malejącym porządku według masy,
🔵 szczególne środki ostrożności oraz powinien zawierać nazwę państwa z którego kosmetyk pochodzi, jeśli jest produkowany poza Polską.
Co ważne kosmetyki nie mogą zawierać substancji niedozwolonych wskazanych w załączniku II do rozporządzenia 1223/2009, substancji dozwolonych do stosowania w kosmetykach wyłącznie w ograniczonych ilościach, zakresie oraz warunkach stosowania, wskazanych w załączniku III do wyżej wymienionego rozporządzenia, barwników, substancji konserwujących i promieniochronnych.
Należy również wskazać, iż opakowanie każdego kosmetyku powinno zawierać wykaz składników określonych zgodnie z nazwami przyjętymi w Międzynarodowym Nazewnictwie Składników Kosmetycznych (INCI). Wykaz ten powinien być poprzedzony wyrazem „ingredients.
 
Warto również pamiętać, iż informacje na kosmetykach oferowanych do sprzedaży na polskim rynku, z wyjątkiem wykazu składników, powinny być podane w języku polskim. 🧐👇👇👇
MR
#kancelariaadwokacka #ozarowska #legalinformation #prawo #kosmetyki