Unijny Certyfikat Covidowy – ważne informacje

Przypominamy, że od 1 lutego 2022 r. Unijny Certyfikat Covidowy będzie ważny tylko 270 dni.

Przypominamy, że Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które ułatwia,  bezpieczne orz swobodne przemieszczanie się po Europie w czasie pandemii.
Co ważne osoba, która może udowodnić, że jest zaszczepiona, nie jest wliczana do limitu osób uczestniczących w imprezach, wydarzeniach sportowych i kulturalnych czy weselach.
Na Certyfikat składa się kod QR i unikalny identyfikator, które możemy pokazać, przekraczając granice. Zawiera informacje, które ułatwiają służbom granicznym i sanitarnym określenie, czy potencjalnie stwarzamy zagrożenie epidemiczne. Dzięki temu nie będziemy podlegać kwarantannie czy przechodzić dodatkowych testów.
Kod QR dostępny jest na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mobilnej mojeIKP i aplikacji mObywatel.
 Certyfikat można także  otrzymać w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.
Jeśli jesteś ozdrowieńcami  lub wynik  testu na obecność koronawirusa jest negatywny, to możemy poprosić o wydruk certyfikatu lekarza lub pielęgniarkę podstawowej opieki zdrowotnej (pracownika medycznego, który ma dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl lub innej aplikacji gabinetowej, która ma dostęp do systemu e-zdrowie P1).
Warto również pamiętać, że Unijny Certyfikat COVID (UCC) to nie jest nasz dokument podróży zatem nie zastąpi on nam paszportu czy dowodu osobistego. Co istotne posiadanie certyfikatu go nie może być warunkiem wstępnym do wejścia na pokład samolotu, promu,  pociągu czy autokaru.
Szczegółowe informacje w poniższym linku 🧐👇