Branże – obowiązkowa kasa fiskalna online – 1 lipca 2021 r

Informujemy, że od pierwszego lipca kolejna grupa podatników będzie zobowiązana  do ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych online. Wynika to z tego, że ustawodawca objął niektóre branże obligatoryjną wymianą kas w określonych terminach co zostało wskazane w art. 145b ustawy o VAT.

Należy wskazać, że od 1 lipca 2021 r., obowiązek ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online muszą dokonać przedsiębiorcy zajmujący się świadczeniem usług m.in.
  • fryzjerskich,
  • kosmetologiczno-kosmetycznych,
  • prawniczych,
  • związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie zakresie wstępu,
  • w zakresie opieki medycznej przez lekarzy czy lekarzy dentystów
  • budowlanych.
Warto przypomnieć, że obowiązek stosowania kas online wprowadziła ustawa z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw oraz ustawy – Prawo o miarach – (Dz.U. poz.675)
Należy wskazać, że według nowych przepisów podatnicy mogą używać kas „kas starego typu”(kas z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii do czasu ich zużycia, czy wymiany pamięci fiskalnej w przypadku kas z papierowym zapisem.
Warto także pamiętać, że dla kas fiskalnych z papierowym zapisem kopii termin upłynął 31 sierpnia 2019 r. natomiast dla kas fiskalnych z elektronicznym zapisem kopii termin dopiero upłynie 31 grudnia 2022 r.
~MR
#biznesinfostrada #kancelariaadwokacka #ozarowska #legalinformation