Karmienie piersią w miejscu publicznym

W chwili obecnej świadomość dot. karmienia piersią jest zdecydowanie większa niż jeszcze kilka lat temu. Co nie zmienia faktu, niestety, że nadal kobiety muszą borykać się z nieprzyjemnymi uwagami czy zrachowaniami nie tylko ze strony płci męskiej ale i również od innych kobiet.

W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, zawstydzanie matki karmiącej dziecko w miejscu publicznym jest niezgodną z prawem. Jest to forma nierównego traktowania ze względu na płeć.

Karmienie piersią w miejscu i w czasie dogodnym dla matki i dziecka jest nie tylko zgodne z prawem, ale wskazane dla zdrowia dziecka. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, rozpowszechnianymi przez Ministerstwo Zdrowia, wskazane jest karmienie dziecka do 6 miesiąca i powinno być kontynuowane do ukończenia przez dziecko 2 roku życia a nawet i dłużej.

Ministerstwo Zdrowia wyraźnie zaznacza, że karmienie piersią w miejscach publicznych jest częścią życia społecznego. Wzbudzanie w kobietach przekonania, że karmienie piersią jest czymś wstydliwym, że nie mogą one karmić w miejscu i czasie dogodnym dla siebie i dziecka, może prowadzić do ograniczania udziału kobiet w życiu społecznym albo do skrócenia czasu karmienia piersią.

Jeżeli w miejscu publicznym naruszono Twoje prawa, prosząc Cię o zaprzestanie karmienia piersią, możesz złożyć skargę na podstawie przepisów Ustawy z dnia 3 grudnia 2010 roku o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania. Takie zachowanie jest uznane za przejaw dyskryminacji ze względu na płeć!

Niektóre kraje w Europie oraz Ameryce Północnej przyjęły zapisy legislacyjne ustanawiające legalność karmienia piersią w miejscach publicznych. W większości krajów Europy publiczne karmienie piersią jest prawnie chronione, między innymi w Szkocji, Holandii, Norwegii, Szwecji oraz Francji.

Wiedzieliście o tym?