Nieważna karta pojazdu – ważne informacje dla kierowców

Po przerwie wakacyjnej powracamy z nowościami w prawie i tym razem zaczynamy od ważnych informacji dla kierowców.

Informujemy, że od 4 września 2022 roku w polskim systemie prawnym pojawiła się ważna dla kierowców nowelizacja –  Zniknęła karta pojazdu i naklejka kontrolna na szybę co to oznacza? 

Należy wskazać, że zniknięcie karty pojazdu oznacza, iż od 4 września 2022 roku nie jest ona potrzebna do załatwienia przez kierowców żadnych formalności związanych z autem w wydziale komunikacji. Jednakże należy zaznaczyć, że dokument ten nadal jest dokumentem tylko po prostu  dokumentem nieważnym staje się nieważny, nadal dokumentem jest. Zawiera pewne dane. Zasadnicze pytanie zatem brzmi: co zrobić z nieważną kartą pojazdu?
Opcja 1. kierowcy mogą zachować kartę pojazdu w archiwum domowym. (Nie będą musieli przekazywać jej podczas odsprzedaży samochodu.
Opcja  2. możliwość zwrócenia karty pojazdu staroście, (referatowi komunikacji). Ten oczywiście dołączy ją do archiwalnych dokumentów pojazdu.
Nieważna karta pojazdu nie pełni już roli istotnego dokumentu urzędowego. Jednakże należy pamiętać o  zachowaniu poufności zawartych w niej danych identyfikacyjnych.
Co istotne kartę pojazdu  zastąpiła baza CEPiK. Centralna Ewidencja  Pojazdów i Kierowców. https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/system-informatyczny-centralnej-ewidencji-pojazdow-i-kierowcow-si-cepik-
MR
#kancelariaadwokacka #ożarowska #legalinformation