Swobodny dostęp do rynku pracy dla obywateli Ukrainy – ważne informacje

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obywatele informuje, że obywatele Ukrainy mają zapewniony swobodny dostęp do polskiego rynku pracy. Oznacza to, iż do podjęcia pracy obywatele Ukrainy przebywający w Polsce nie potrzebują żadnych zezwoleń ani oświadczeń. Natomiast konieczne jest formalne zgłoszenie faktu zatrudnienia obywatela Ukrainy przez pracodawcę, który ma na to 14 dni.

Resort Rodziny i Polityki Społecznej również przypomina, że obywatele Ukrainy mogą się  zarejestrować w powiatowym urzędzie pracy, gdzie będą mogli korzystać z instrumentów takich, jak pośrednictwo pracy, szkolenia oraz  poradnictwo zawodowe.
Warto przypomnieć, że obywatele Ukrainy, którzy chcą podjąć pracę, mogą skorzystać m.in. z dostępnej w języku ukraińskim Centralnej Bazy Ofert Pracy. Ponadto mają  również do dyspozycji   infolinię 19-524 oraz portal Zielona Linia (nowoczesny wirtualny urząd pracy, dostępny dla każdego i o każdej porze. W języku ukraińskim działa także Wortal Publicznych Służb Zatrudnienia oraz strona Pomagam Ukrainie) 
 
Szczegóły w poniższym linku:🧐👇
 
MR
#kancelariaadwokacka #ozarowska #legalinformation