Tarcza antykryzysowa 9.0
Z nowej tarczy może skorzystać kilkadziesiąt branż a konkretnie przedsiębiorcy, którzy odczuli negatywne skutki występowania pandemii koronawirusa w Polsce. Warunek to prowadzenie działalności przed listopadem 2020 roku i na 31 marca 2021 r. Należą do nich m.in.
taksówkarze
restauratorzy (placówki gastronomiczne)
branża kosmetyczna oraz fryzjerska
osoby prowadzące handel detaliczny w galeriach handlowych
właściciele sklepów meblowych
działalność obiektów sportowych
Warto wskazać, że tarcza antykryzysowa 9.0 oprócz przedłużenia pomocy dla 46 kodów PKD, umożliwia także pomoc dla dodatkowych 17 kodów PKD, najbardziej obecnie poszkodowanych przez pandemię. Pomoc obejmie 63 kody PKD.
Przedsiębiorcy z określonych branż będą mogli wystąpić o zwolnienie z obowiązku opłacania należności z tytułu składek ZUS:
za styczeń 2021 r.
albo za grudzień 2020 r. i styczeń 2021 r.
albo za luty 2021 r.
albo za marzec i kwiecień 2021 r.
albo za kwiecień 2021 r.
Na podstawie rozporządzenia wniosek o zwolnienie RDZ-B7 – będzie można złożyć od 4 maja 2021 r. najpóźniej do 30 czerwca 2021 r. Pracodawcy, po zawarciu umowy z Wojewódzkim Urzędem Pracy, przysługuje dofinansowanie przez 3 miesiące, które obejmuje zarówno zatrudnionych na podstawie umowy o pracę jak i zlecenie, od którego odprowadzane są składki ZUS.
Również mikroprzedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje (5 tyś złotych) na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności. W zależności od kodu PKD niektóre przedsiębiorstwa mogą otrzymać dotację kilkukrotnie
Warto pamiętać, iż wnioski o dotację należy złożyć do 31 sierpnia 2021 r. !!!
Szczegółowe informacje o kodach PKD oraz Tarczy 9.0 znajdziecie w poniższym linku!