Ustawa mająca uszczelnić zakaz handlu w niedzielę – podpisana przez Prezydenta

Informujemy, że 18 października br. została podpisana przez prezydenta. ustawa mającą uszczelnić zakaz handlu w niedziele została podpisana przez Prezydenta RP.

Ustawa ma umożliwić otwarcie w  niedziele niehandlowe sklepów, które świadczą również usługi pocztowe, jeżeli przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.

Nowelizacja ustawy rozszerza wykaz wyłączeń spod zakazu handlu o placówki prowadzące handel materiałami eksploatacyjnymi do maszyn rolniczych, materiałami używanymi w trakcie bieżącej pracy maszyn rolniczych lub narzędziami do wymiany części zamiennych w maszynach rolniczych. Przy czy ustawa wskazuje, iż takie punkty będą mogły działać także w niedziele w okresie 1 czerwca do dnia 30 września.
Należy przypomnieć, że ustawa wprowadzająca  zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r.
Natomiast  2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Przewidziano również katalog wyłączeń. M.in. zakaz nie obejmuje działalności pocztowej oraz nie obowiązuje w: cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych,  kwiaciarniach, w sklepach z prasą czy w kawiarniach.
Co istotne za  złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy nawet  kara ograniczenia wolności.
Nowe przepisy wejdą w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia. Jeżeli będzie to miało miejsce w tym miesiącu, to można się spodziewać, że przepisy wejdą w życie na początku lutego 2022 roku.
Ustawa z dnia 14 października 2021 r. o zmianie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni ➡️ https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,2369,ustawy-z-podpisem-prezydenta.html
 
~MR
#kancelariaadwokacka #ozarowska #biznesinfostrada #legalinformation